Çamaşır makinelerinin ömrünün baharı çoğunlukla iki yıldır. Ağrısız, sızısız arızasız gelip geçer. Genelde böyle devam edecek sanırız ama ne yazık ki her şeyi yıpratan zaman çamaşır makinenize de bir ayrıcalık tanımaz. Teknik ya da kullanıcı kaynaklı arızalar baş göstermeye başlar. Teknik arızalar zaten sizin çözebileceğiniz konular değildir hemen bir yetkili servise başvurmanızda fayda vardır. Fakat belli başlı sorunlar kullanıcı hatasından kaynaklı oluşabilir. Bu tip sorunları kişisel olarak siz de kontrol edip, basit çözümlerle giderilebilirsiniz. 

Genel olarak su almamak, su boşaltmamak, su kaçırmak çamaşır makinesi arızaları arasında en sık karşılaşılanlarıdır. Bu arızalar teknik bir nedenden oluşabileceği gibi basit bir kullanıcı hatasından da kaynaklı olabilir. Bu sebeple eğer arıza kullanıcı kaynaklı bir sorundan dolayıysa; teknik servisinizi aramadan önce basit kontroller yaparak, çamaşır makinenizin arızasını giderebilirsiniz.

Su almama arızası;

Su kesilmesi, filtre tıkanıklığı, kapağın tam kapatılmaması ve bina su basıncı sorunu sebebiyle çamaşır makineniz su almıyor olabilir. Makinenizin çamaşır haznesi kapağının tam kapalı olup olmadığını kontrol edin. Ardından makinenizin su aldığı vanayı kontrol edin kapalıysa açın. Vanada herhangi bir sorun yoksa hortum fitresi tıkanmış olabilir hortumu söküp filtreyi temizleyin. Arıza hala geçmedi ve yaz dönemindeyseniz binaya gelen suyun basıncı düşmüş olabilir bu da makinenin su almasına en gel olabilir. Suyun az kullanıldığı saatlerde de çamaşır makineniz su almıyorsa arıza büyük ihtimalle su ventili ya da sistemin elektronik yapısında kaynaklanmaktadır. Teknik servisinizi çağırın.

Su boşaltmama arızası;

Pompa filtreleriniz tıkanmış olabilir, çamaşır makinenizin sağ alt kısmında bulunan pompayı açıp filtreyi kontrol edin tıkalıysa temizleyin. Sonrasında makinenizin atık hortumu tıkanmış, katlanmış olabilir. Hortumu çıkartıp temizleyin, katlanmışsa düzeltin. Hala sorun devam ediyorsa çamaşır makinenizin pompa motoru ya da elektroniği arıza yapmış olabilir. Böyle bir durumda teknik servisinizi çağırmalısınız.

Çamaşır kaçırma arızası

Sorun hortumlarınızdan kaynaklı olabilir. Çamaşır makinenizin hortumlarını kontrol ederek patlama veya delik var mı bakın varsa hortumu değiştirin. Hortumlarda bir sorun yoksa arızanın sebebi yüksek olasılık Çamaşır makinenizin kazanından kaynaklıdır. Kazanda yıpranmadan sebep bir delik ya da parçalanma olmuş olabilir. Bu durumda olay sizi aşar teknik servisinizden yardım isteyin.